Dynamika i płynność gry – jak monitor 144 Hz poprawia rozgrywkę?
Spis treści:
Częstotliwość odświeżania to parametr, który określa ilość klatek obrazu, jaką w ciągu jednej sekundy może wyświetlić monitor – Hz. Wartość ta wyrażana jest w hercach i stanowi podstawowy element specyfikacji technicznej. Większość producentów oferuje częstotliwość odświeżania monitora na poziomie 60 Hz. Taki sprzęt dobrze sprawdzi się przy wielu podstawowych funkcjonalnościach.
Polecane monitory 144 Hz
Co daje monitor 144 Hz?
Jeżeli składasz swój własny zestaw komputerowy i szukasz odpowiedniego ekranu, z pewnością zastanawiasz się, jaki monitor 144 Hz do gier i pracy będzie najlepszy. Do czego potrzebna jest taka częstotliwość odświeżania? Jest ona istotna w przypadku dynamicznych gier akcji i strzelanek. Jeśli mierzysz do przeciwnika na ekranie o częstotliwości 60 Hz, to oddany strzał trafi w pustą przestrzeń, ponieważ już go tam nie będzie. Ekran nie odświeża się wystarczająco szybko, by nadążyć za przemieszczającym się obiektem. To negatywnie wpływa na Twoje staty.
Aby w pełni wykorzystać nawet najlepszy monitor 144 Hz, ustawiona musi być wysoka częstotliwość FPS (klatek na sekundę). Dlatego upewnij się, że Twój komputer będzie w stanie odtworzyć takie parametry. Szybsze odświeżanie oznacza też mniejszą ilość lagów i redukuje przycinanie obrazu, co także przekłada się na błyskawiczną reakcję gracza. Powyższe zalety sprawiają, że faktycznie monitor gamingowy 144 Hz usprawni i ulepszy Twoje wrażenia z gier.
Jaka rozdzielczość w monitorze 144 Hz?
Przy zakupie monitora jednym z najważniejszych parametrów, jakie trzeba wziąć pod uwagę, jest rozdzielczość. Im większa, tym bardziej szczegółowy obraz zobaczysz. Obecnie firmy oferują monitory Full HD (2560 × 1440 pikseli), a nawet możesz zakupić monitor 4K 144 Hz 3840 × 2160 pikseli. Taki ekran świetnie sprawdzi się jako monitor 144 Hz do laptopa. Niestety większa rozdzielczość i częstotliwość odświeżania wiążą się z wysoką ceną sprzętu. Przed wybraniem danego modelu sprawdź parametry karty graficznej, bo im wyższa rozdzielczość, tym bardziej potrzebna jest większa wydajność złącza karty graficznej.
Jak wybrać wielkość ekranu w monitorze 144 Hz?
Główni producenci ekranów mają w swojej ofercie różne rozmiary, więc na pewno uda Ci się wybrać coś dla siebie. Podstawową kwestią jest odległość między Tobą a monitorem oraz dostępna przestrzeń. Jeżeli dysponujesz małym biurkiem, nie zmieścisz na nim panoramicznego ekranu, natomiast grając bezprzewodowym kontrolerem z kanapy, nie obędziesz się bez dużego wyświetlacza.
Najpopularniejsze są ekrany od 19 do 24 cali. To opcja dla osób siedzących blisko niego. Monitor 24 cale 144 Hz lub monitor 27 cali 144 Hz są odpowiednie, jeśli posiadasz duże stanowisko i siedzisz w relatywnie bliskiej odległości. Na rynku dostępne są też większe rozmiary, 34 cale i więcej. W tej grupie znajduje się na przykład panoramiczny monitor 144 Hz zakrzywiony. Monitory dla graczy 144 Hz można podzielić na następujące kategorie pod względem proporcji:
- 16:9 – taki format sprawdzi się najlepiej w przypadku dynamicznych gier, np. strzelanek. Z łatwością zobaczysz szeroką perspektywę świata gry;
- 21:9 – proporcje, które lepiej sprawdzą się w wyścigach i grach strategicznych. Możesz zarządzać jednostkami, ogarniając wzrokiem całe pole bitwy. Panoramiczny ekran przydaje się też podczas wyprzedzania lub planowania manewrów pojazdem.
Jaka matryca do monitora 144 Hz? TN, IPS, MVA czy PVA?
Matryca to parametr, który odpowiada za odzwierciedlenie kolorów, nasycenie i kontrast, a także za kąt widzenia gracza. Asortyment monitorów o częstotliwości odświeżania 144 Hz obejmuje trzy główne rodzaje matryc.
Matryca TN (Twisted Nematic)
Ten rodzaj matrycy znajduje się zwykle w tańszych monitorach. Zwróć na nią uwagę, jeśli interesuje Cię monitor 144 Hz do 1000 zł. Zbudowana jest z ciekłych kryształów umieszczonych pomiędzy płytkami. Odznacza się bardzo niskim czasem reakcji, nawet 1 ms, co jest szczególnie przydatne podczas grania w strzelanki i gry akcji. Dodatkowo nie występuje tu efekt smużenia. Do wad matryc TN należy słabsze odwzorowanie kolorów, nasycenie i kontrast oraz wąski kąt widzenia.
Matryca IPS
Monitor z matrycą IPS również skonstruowany jest z ciekłych kryształów umieszczonych równolegle. Nie zapewnia tak szybkiego czasu reakcji jak TN, za to dobrze oddaje kolory i nasycenie. Dodatkowo oferuje świetną widoczność pod kątem ostrym, dzięki czemu umożliwia połączenie kilku ekranów. Poza grami sprawdzi się w pracy z tekstem czy obróbce graficznej. Wadą jest wyższa cena.
Matryca VA
Ten typ stanowi kompromis między TN a IPS i zbudowany jest z niejednolicie ułożonych ciekłych kryształów. Aby osiągnąć bliskie ideału efekty, stworzono ulepszone wersje VA. Matryca MVA (Multi-domain Vertical Alignment) posiada kryształy pochylone w dwie strony. Oznacza to, że obraz wygląda praktycznie tak samo, niezależnie od kąta widzenia. Z kolei PVA (Patterned Vertical Alignment) o udoskonalonym ułożeniu elektrod zapewnia lepszy kontrast i obniża koszty produkcji.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze monitora 144 Hz?
Oprócz częstotliwości odświeżania zwróć uwagę na dodatkowe specyfikacje monitora, który leży w kręgu Twoich zainteresowań. W zależności od tego czy będzie służył wyłącznie do gier, czy także do pracy i rozrywki, sprawdź następujące parametry:
- Kształt ekranu – do wyboru masz teraz monitor 144 Hz płaski i monitor zakrzywiony. Te drugie gwarantują większą głębię obrazu i lepsze efekty. Natomiast jeśli chcesz kupić monitor 144 Hz do konsoli, lepiej wybierz płaski kształt, który sprawdza się w grze zarówno blisko, jak i daleko ekranu;
- Złącza – ilość i rodzaj gniazd określają, jaki sprzęt możesz podłączyć pod monitor 144 Hz. HDMI, DVI i USB to podstawowe złącza, jakich będziesz potrzebować, by podpiąć komputer, konsolę czy dodatkowe głośniki;
- Czas reakcji – to czas, jakiego wymaga piksel do zmiany swojego stanu z podświetlonego na wygaszony wyrażony w milisekundach. Im mniejsza ta wartość, tym lepszy czas reakcji;
- Kontrast statyczny – to kontrast między najjaśniejszym a najciemniejszym punktem wyświetlanym na ekranie w tym samym czasie. Zwykle mieści się w granicach 1:1000 – 1:5000. Im wyższa ta wartość, tym lepiej.
Dodatkowe funkcje w monitorach 144 Hz
Obecnie monitor nie jest jedynie medium do wyświetlania obrazu, ale także posiada funkcje pomagające spotęgować pozytywne doświadczenia użytkowników. Niektóre modele dysponują technologią AMD FreeSync lub NVIDIA G-SYNC. Obie oferują zróżnicowaną częstotliwość odświeżania, przez co monitor zmienia ją dynamicznie, eliminując zacinanie się obrazu i zapewniając płynność. Inną przydatną rzeczą może być redukcja rozmyć w czasie wyświetlania scen, w których wiele się dzieje. Dzięki temu są one ostre i nie męczą wzroku.
Ile kosztuje monitor 144 Hz?
Dla graczy oprócz specyfikacji liczy się też budżet. Szeroka oferta powoduje, że znajdziesz coś dla siebie w każdej półce cenowej. Najtańszy monitor 144 Hz dostępny jest już od 600 złotych. Zaawansowane modele z dodatkowymi udogodnieniami to kosz rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Aby pogodzić rozsądną cenę z wysoką jakością i funkcjonalnością, należy wydać około 2000 – 3000 złotych. Przed dokonaniem wyboru, zapoznaj się z ofertą najpopularniejszych producentów, do których należą: Samsung, Acer, BenQ, Asus czy LG.
Znajdziesz w Morele
Monitory Dell - Monitory LG - Monitory Acer - Monitory OLED - Monitory Samsung
Komentarze (3)